Dobrý Will Hunting

Jedno z najväčších prekvapení roku 1997 v podobe psychologickej drámy z pera dvoch mladých a nádejných hercov, Matta Damona a Bena Afflecka, sa dočkalo skvelých reakcií u divákov aj u kritikov.

Film režíroval Gus Van Sant, ktorý je známy skôr ako režisér dramatickejších filmov, nie typických hollywoodskych trhákov, napriek tomu je jeho meno filmovým fanúšikom dostatočne známe (napr. Psycho 1998, Osudové stretnutie 2000).

Príbeh Willa Huntinga (Matt Damon), mladíka z Bostonu, ktorý sa živí ako údržbár a je známy skôr ako krčmový povaľač, sa počas chvíle obráti úplne naruby. Will totiž nie je klasický robotnícky povaľač, ktorému hlava slúži len na to, aby mu nepršalo do krku, ale skrýva sa v ňom nevídaný matematický talent. Raz pri upratovaní na univerzite neodolá a vyrieši miesto študentov komplikovanú matematickú úlohu na tabuli. Profesor Lambeau (Stellan Skarsgård) si taký talent nemôže nechať utiecť, a tak pripraví ďalšiu úlohu a pri jej riešení Willa pristihne. Okamžite mu ponúkne, nech sa zapojí do univerzitných projektov, ale Will po žiadnej kariére netúži. Keďže je však odsúdený za nedávne napadnutie policajtov a jedine profesor ho pod podmienkou spolupráce a návštev psychológa dokáže dostať von, so všetkým súhlasí a začne na sebe pracovať. Okrem profesora mu do života vstupuje ďalší osvietený muž, psychológ Sean McGuire (Robin Williams), a ako to tak býva tiež osudová žena Skylar (Minnie Driver). Willovi sa tak otvára úplne nový svet a je len na ňom, či zostane verný svojmu najlepšiemu priateľovi Chuckiemu (Ben Affleck), alebo sa vydá do neznáma v ústrety matematickým výzvam a životnej láske.

Tento príbeh, ktorý bol nakoniec ocenený dvoma Oscarmi a na ktorého začiatku stála študentská poviedka, je skvele rozprávanou drámou o mladíkovi, ktorý hľadá sám seba. Vôbec nejde o nejaký naivný mladícky príbeh, ale o komplikovanú drámu, v ktorej sa stretáva niekoľko veľmi silných osobností, ktoré si nakoniec vzájomne pomáhajú vyrovnať sa so svojou minulosťou, a otvárajú si tak ďalšie životné možnosti. Dobrý Will Hunting je skvelým filmom s výborným hereckým obsadením, ktorý sa veľmi rýchlo stal klasikou americkej filmovej tvorby, na čom má určite svoj podiel aj výborná kamera a hudba, pretože soundtrack k tomuto filmu patrí k tým najlepším.

Obsadenie

Réžia

Gus Van Sant

Scenár

Matt Damon, Ben Affleck

Kamera

Jean-Yves Escoffier

Hudba

Danny Elfman

Hrajú

Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck, Stellan Skarsgård, Minnie Driver, Casey Affleck, Cole Hauser, Alison Folland, Vik Sahay, Jessica B. Morton, Harmony Korine, James Allodi, Scott William Winters, George Plimpton, Richard Fitzpatrick.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC