Avatar

Film, ktorý má síce banálnu zápletku a rozuzlenie, ale nesie v sebe (síce možno príliš jednoznačne povedané) posolstvo. Ale aj keby sme zniesli desiatky výhrad voči scenáru Jamesa Camerona (okrem iného napísal napríklad Terminátora, alebo Votrelca II a tiež slávny miliardový Titanic), ťažko môžeme nespadnúť na kolená pred Cameronom režisérom.

V budúcnosti objavia ľudia planétu a pomenujú ju Pandora. Na nej žije všetko živé v jemne prepletenej symbióze a okrem tvorov pripomínajúcich praveké príšery i domorodý kmeň Na’vi, ktorý túto spolupatričnosť ctí. Tu je prvé Cameronove majstrovstvo – až trojmetroví tvorovia s modrou jemne fosforeskujúcou kožou, elfskými ušami, chvostmi a výraznými veľkými očami, schopnosťou prostredníctvom svojich vlasov prepájať sa s ostatnými živočíchmi na planéte sú proste neodolateľní. Práve v očiach sa ukrýva celá škála výborne zahraných aj technicky vyriešených emócií. Ľudia zo Zeme sem prichádzajú z dvoch dôvodov, ako inak, protichodných – aby planétu a jej obyvateľov vedecky skúmali – vedúci vedeckého projektu je Sigourney Weaver (známa zo sérií Votrelcov, Krotiteľov duchov alebo napríklad Goríl v hmle a množstva ďalších filmov i seriálov), a opäť hrá „svoju“ úlohu: trochu nahnevanú a práci oddanú ženu.

Druhú stranu výpravy tvorí ziskuchtivý manažér Parker Selfridge s flegmatickým pokojom zahraný Giovannim Ribisim sprevádzaný nadržaným vojakom, ktorý sa nemôže dočkať, až planétu spľundruje a domorodý kmeň upokojí, teda zotročí. Táto postava snáď najviac trčí zo scenára ako jednofarebná, už len tým, že jeho vtipy pripomínajú všetky známe námornícke klišé dokopy. Volá sa plukovník Miles Quaritch a hrá ho, trochu v štýle Ramba, Stephen Lang. Do toho celého sa vmiesi nepovolaný hrdina, ktorý sa stane zdrojom celej zápletky – ľudia totiž vytvoria genetickú kópiu Pandoranov a dokážu sa s mysľou týchto kópií spojiť tak, že sú v ich telách.

A pre tento projekt je, bez patričného výcviku, vybraný námornícky vyslúžilec, od pása nadol ochrnutý Jake Sully (hrá ho, najprv s flegmatizmom človeka, ktorý pred sebou nevidí osud, ale neskôr s čistotou hrdinu, ktorú predviedol napríklad v Súboji Titanov v úlohe Persea, Sam Worthington). Ten sa dostane do stredu kmeňa Na’vi, učí sa ich zvyky, zamiluje sa do budúcej kráľovnej Neytiri (Zoe Saldana), ale keď všetko smeruje k harmónii, rozhodne sa zlá strana jednať a pokúsi sa Pandoru zničiť v samom jej strede a de facto tak vyhnať pôvodné obyvateľstvo. Jack je však v tej chvíli zamilovaný a preto pre neho nie je ťažké rozhodnúť sa, na čiu stranu sa v záverečnom boji dať.

Po úspešnej bitke prichádza jeden z vizuálnych i emocionálnych vrcholov filmu, skutočné prepojenie Avatara, dovtedy len biologickej hmoty, s Jackom. V krásnom, rozpohybovanom a farebne precíznom tanečnom rituáli šamanka kmeňa Jackovi dáva dole masku, a vedľa neho ležiaci Avatar sa prebúdza...

Obsadenie

Réžia

James Cameron

Scenár

James Cameron

Kamera

Mauro Fiore

Hudba

James Horner

Hrajú

Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel David Moore, Wes Studi, Laz Alonso, CCH Pounder, Stephen Lang, Dileep Rao, James Pitt, Peter Mensah, Matt Gerald, Scott Lawrence, Kevin Dorman, Anthony Ingruber. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC