Atlas mrakov

Moderné sci-fi natočené podľa rovnomenného knižného bestselleru Davida Mitchella z roku 2004 sa dočkalo svojej filmovej podoby o osem rokov neskôr, teda v roku 2012. Réžie sa ujalo trio Tom Tykwer, Lana Wachowski a Andy Wachowski, ktorí sa okrem iného podieľali napríklad na Matrixe. Zložitá kniha dala vzniknúť zložito štruktúrovanému filmu, ktorý bol hojne kritizovaný aj chválený. Isté však je, že sa jedná o neuveriteľne pestrý a rôznorodý film, ktorý je absolútne fascinujúci.

Štruktúra knihy aj filmu Atlas mrakov (angl. Cloud Atlas) je veľmi komplikovaná, pretože dej má šesť hlavných rovín, šesť časových úsekov – od polovice devätnásteho storočia až po dvadsiate tretie tisícročie. Sleduje tak šesť hlavných príbehov rôznych postáv – nedobrovoľného cestujúceho plaviaceho sa cez Tichý oceán, hudobného skladateľa, ambicióznu novinárku, márnotratného vydavateľa skrývajúceho sa pred veriteľmi, geneticky modifikovanú jedlonosičku a mladého ostrovana na súmraku ľudstva. Tí všetci sú nejako prepojení, ich životné príbehy sa navzájom ovplyvňujú a každý skutok, ktorý vykonajú, sa nejako odrazí v inej časovej rovine, v živote niekoho iného a zároveň aj ich samotných.

Tento strhujúci, hoci tiež veľmi komplikovaný film pracuje v podstate so základnými témami – s narodením, smrťou a zrodením, s minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou. Ak toto všetko spojíte a zamiešate dokopy ako balíček kariet, vznikne nesmierne zamotaný obraz rôznych epoch a osudov, ktorý sa však nedá rozpojiť. Všetko má totiž svoju príčinu i následok.

Nielen dejovo, ale aj vizuálne náročný film, napriek tomu prináša krásny zážitok. Na svoje si prídu v podstate všetci diváci, lebo je tu štipka z každého žánru, trochu romantiky, trochu dobrodružstva, trochu akcie a napätia, trochu sci-fi, trochu záhad. Korenia je veľa, ale namiešané je tak akurát a táto filmová lahôdka si jednoducho hovorí o zahryznutie. Navyše hollywoodske hviezdy v hlavných úlohách sú pomyselnou čerešničkou na torte.

Obsadenie

Réžia

Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski

Predloha

David Mitchell (kniha)

Scenár

Tom Tykwer, Andy Wachowski, Lana Wachowski

Kamera

John Toll, Frank Griebe

Hudba

Johnny Klimek, Tom Tykwer, Reinhold Heil

Hrajú

Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturgess, Hugo Weaving, Hugh Grant, Ben Whishaw, Jim Broadbent, Susan Sarandon, Keith David, James D'Arcy, Xun Zhou, Doo-na Bae, Alistair Petrie,Götz Otto, David Gyasi, Robert Fyfe, Zhu Zhu, Mya-Lecia Naylor, Genevien Lee, Martin Wuttke,Marie Rönnebeck, Thomas Kügel, Korbyn Hawk Hanan, Wanja Götz, Louis Dempsey, Alexander Yassin.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC