'Allo 'Allo!

Legendárny britský seriál bežal na televíznych obrazovkách bezmála desať sezón od roku 1982 do roku 1992 a všetky postavy sa stali klasikou sitcomovej zábavy. 'Allo, 'Allo! je presnou ukážkou britského humoru, ktorý si neberie servítky nikdy a s žiadnou témou, ale napriek tomu zostáva veľmi džentlmenský bez zbytočnej vulgárnosti.

Píše sa totiž rok 1940 a Francúzsko je okupované nemeckými vojskami. V malom zapadnutom mestečku Nouvion kdesi v severnom Francúzsku sa usídlilo hneď niekoľko znepriatelených frakcií, ktoré si ako svoju základňu vybrali kaviarničku Renného Artoisa (Gorden Kaye), stretávajú sa tu nemeckí vojaci a dôstojníci SS, miestni odbojári aj obyčajní dedinčania a aby toho nebolo málo, tak je Renné nútený ukrývať dvoch britských letcov. Ako sa dá v tomto chaose prežiť vojna v zdraví a so všetkými vychádzať? Stačí sa potešiť so servírkou, potom s druhou servírkou, všetko utajiť pred ženou, a hneď je svet ružovejší.

Celkom bláznivý sitcom plný absurdných situácií je vystavaný na nemenných postavách, ktoré vždy dokonale splnia svoju úlohu – k stáliciam patrí Michelle Dubois (Kirsten Cooke), odhodlaná partyzánka, ktorú neradno nepočúvať, pretože nič nebude viackrát opakovať; nesmie chýbať ani majster prestrojení Monsieur Roger LeClerc (Jack Haig); čo by to bolo za vojnu bez generála, preto ani tu nechýba hrubý nemecký Generál Erich Von Klinkerhoffen (Hilary Minster) s plukovníkom Kurtom Von Strohmom (Richard Marner), ktorý sa snaží o jediné, získať umelecké predmety, aby bol po vojne finančne zabezpečený; k tým najobľúbenejším však určite patrí poručík Hubert Gruber (Guy Siner), ktorý si brúsi zuby na Renného, ako objekt svojej nehynúcej lásky.

V tomto seriáli nie je žiadne tabu, žiadna téma, z ktorej by si tvorcovia neuťahovali. Smiešne im príde všetko, Nemci, Briti, Francúzi, okupanti aj odbojári, zbabelci i hrdinovia, život, láska, majetok, na čo si len človek spomenie, všetko je nejako sparodované. A tak niet divu, že seriál narážal aj na nevôľu konzervatívnejších divákov, avšak tých nebolo zďaleka toľko ako tých, čo sa jednoducho stali závislými na „bodrom podoludní“. Určite neexistuje zábavnejší a geniálnejší seriál, ktorý by tak vtipne a svojím spôsobom aj dosť presne mapoval život za druhej svetovej vojny.

Obsadenie

Réžia

David Croft, John B. Hobbs, Richard Boden, Martin Dennis.

Hrajú

Gorden Kaye, Carmen Silvera, Richard Marner, Guy Siner, Rose Hill, Philip Kendall, Jack Haig, Richard Gibson, Kenneth Connor, Arthur Bostrom, Louis Mansi, Kim Hartman, Robert East, Vicki Michelle, Gaby Dellal, Hilary Minster, Kirsten Cooke, Sam Kelly, Tim Barker, Francesca Gonshaw, Sue Hodge, Derek Royle, Gavin Richards, David Janson, Pat Gorman.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC