Ako vycvičiť draka

Ako vycvičiť draka (angl. How to Train Your Dragon) patrí k ďalším úspešným animovaným filmom z produkcie štúdia DreamWroks (Kung Fu Panda, Shrek). Dobrodružný film z roku 2010 vznikol ako voľná adaptácia kníh Cressidy Cowellovej a odohráva sa na severe, v drsnej krajine Vikingov, ktorí neustále bojujú s ohromnými drakmi.

Hlavným hrdinom príbehu je násťročný Štikút z dediny Berk, ktorá permanentne čelí dračím útokom. Tí unášajú domáce zvieratá, zapaľujú statky aj úrodu, a tak každý správny Viking musí vedieť takého draka zabiť. Zádrheľov je tu však hneď niekoľko – Štikút nie je práve klasickým predstaviteľom Vikinga, príroda mu totiž nenadelila príliš veľa svalov a sily, zato bystrú hlavu a plno nápadov, lenže k tomu aj trochu tej nešikovnosti a neohrabanosti a o problémy je okamžite postarané.

Štikút, ako syn náčelníka dediny, je všetkým viac na očiach, a tak aj jeho vstup do dospelosti, zabitie draka, je pod drobnohľadom, čo mu na sebavedomí nepridáva. Vie, že silou draka nepremôže, preto zostrojí kušu, ktorou sa mu podarí jedného draka ako zázrakom zasiahnuť. Keď má svoju úlohu dokončiť a draka zabiť, nedokáže to. Stane sa tak niečo neuveriteľné, Viking a drak sa stanú priateľmi. Bezzubka, ako si Štikút draka pomenuje, mu pomôže spoznať dračí svet, pochopiť, prečo draci na dedinu neustále útočia a vtedy začína ozajstné dobrodružstvo. Je potrebné presvedčiť Vikingov, že skutočný nepriateľ je niekde inde a jeho je treba nájsť a zničiť. Začína tak dobrodružná cesta plná nástrah, ktorá však len pomáha utužiť nové priateľstvo.

Film bol veľmi úspešný, predovšetkým zásluhou síce klasického, ale veľmi silného príbehu o neobvyklom priateľstve, ktoré však pomôže zmeniť zabehané stereotypy a dokáže prekonať všetky prekážky. Kto pozná počiny štúdia DreamWorks však už tuší, že nepôjde len o peknú rozprávku plnú skvelých efektov a úžasnej animátorskej práce, ale aj o zábavné predstavenie plné drobných vtipov a narážok, ktoré príbeh ešte posilňujú a nedovolia divákovi žiadnej vekovej kategórie nudiť sa. Niet sa teda čomu diviť, že v roku 2014 sa v kinách objavilo pokračovanie Ako si vycvičiť draka 2 z chystanej trilógie.

Obsadenie

Réžia

Dean DeBlois, Chris Sanders.

Predloha

Cressida Cowell (kniha).

Scenár

Dean DeBlois, Chris Sanders, William Davies.

Hudba

John Powell, Jo Blankenburg.

Hrajú

Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson, America Ferrera, Jonah Hill, Christopher Mintz-Plasse, T.J. Miller, Kristen Wiig, Robin Atkin Downes, Ashley Jensen, David Tennant,Kieron Elliott, Angela Bartys.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC