Agatha Christie: Hercule Poirot

Detektívny seriál bol inšpirovaný postavou z románov Agathy Christie, belgickým detektívom, ktorý si zakladá na svojich pestovaných fúzikoch, lakovaných topánkach a dobrom jedle. Nikdy ho nestretnete neupraveného, avšak dávajte si pozor, nech mu neskomolíte meno a nenazvete ho Francúzom. Na to je naozaj háklivý. Vyžíva sa tiež v drahých oblekoch, špeciálne má slabosť pre pruhované nohavice. Hoci je to chlapík menšej postavy, trochu zavalitý, nikdy ho neprehliadnete.

Poirot (David Suchet) patrí k detektívnej klasike, rovnako ako Sherlock Holmes. Nejedná sa o postavu, ktorá sa naháňa za stopami a všade možne čuchá, ale naopak jeho najväčšou zbraňou, s ktorou bojuje proti zločinu, je jeho mozog. Dokáže si spojiť nespojiteľné, má neuveriteľné znalosti snáď zo všetkých možných vedných odborov, a tak mu nikdy nič neunikne, žiadny zločinec nie je v jeho revíri v bezpečí.

Seriál sa odohráva v období po prvej svetovej vojne až do konca druhej svetovej vojny. Zachytáva teda predovšetkým atmosféru tridsiatych rokov minulého storočia. Stretnete sa tak so smotánkou, so šľachtickými rodmi, ale aj s tou najväčšou pouličnou spodinou. Je asi zrejmé, kde sa Poirot bude cítiť lepšie, ktoré prostredie mu bude bližšie, ale ako pravý detektív, sa ničoho neľaká a odváži sa vo svojich lakovkách aj medzi kaluže.

Seriál je ako stvorený pre milovníkov detektívok, ktorí si radi trochu lámu hlavu a snažia sa prísť na kĺb zločincovi spoločne s vyšetrovateľom. Okorenený je o jemný humor, skôr ten intelektuálny anglický, ale aj tak má Poirot svojich priaznivcov a fanúšikov naprieč generáciami. Tento guľatučký elegán má totiž svoje nezameniteľné kúzlo.

Obsadenie

Réžia

Edward Bennett, Andrew Grieve, Brian Farnham, Richard Spence, Ashley Pearce, Ross Devenish, Andrew Piddington, Stephen Whittaker.

Predloha

Agatha Christie (kniha, povídka).

Scenár

Clive Exton, Anthony Horowitz, David Renwick, Guy Andrews, Michael Baker, Peter Flannery, Mark Gatiss, Stephen Wakelam.

Kamera

Peter Greenhalgh, Peter Bartlett, Gavin Finney, Alan Almond.

Hudba

Christopher Gunning, Stephen McKeon.

Hrajú

David Suchet, Hugh Fraser, Philip Jackson, Pauline Moran, David Yelland, Zoë Wanamaker, Richard Bebb, George Little, Patrick Ryecart, Sean Pertwee, Beatie Edney, Simon Shepherd, Carol MacReady, Danny Webb, Phyllida Law, Frances Barber, Fenella Woolgar, Frances Low, Rachael Stirling, James Fox, Jenny Agutter, Tim Curry, Harriet Walter, Amelia Bullmore, Martin Shaw, Helen Baxendale, Adrian Lukis, Jon Cartwright, Vernon Dobtcheff, Diane Fletcher, Ann Morrish, Oliver Ford Davies, Aidan Gillen, Megan Dodds, Emma Griffiths Malin, Robert Bathurst, Alice Eve, Patrick Baladi, Rupert Evans, Chris Gordon, Annabel Mullion, Niamh Cusack, Polly Walker, Donald Sumpter, Ann Bell, Anna Chancellor, Malcolm Terris, Kelly Reilly, Toby Stephens, JJ Feild, Sarah Miles, Anna Calder-Marshall, Art Malik, Lorna Nickson Brown,Richard Dixon, Brigit Forsyth, Alan Howard, Peter Settelen, John Harding, Kika Markham, Christopher Eccleston, Nathaniel Parker, Kevork Malikyan, Hermione Norris, Sara Stewart, Ben Pullen, Geraldine Somerville, Jamie Bamber, Flora Montgomery, Elspet Gray, Robert Wisdom, Andrée Bernard, David Burke, Hana Bělská, Michael Fassbender, Elliot Cowan, Jonathan Firth, Serena Scott Thomas, Terence Beesley, Daisy Beaumont, Dorian Healy, Tom Wisdom, Sarah Smart, Jonathan R. Scott, Christopher Gunning, Katie Leung, Vincent Riotta, Julian Rhind-Tutt, Claire Skinner, Zoe Telford, Jason Watkins, William Hootkins, Benjamin Whitrow, Phil Daniels, Paul Geoffrey.

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC