13. komnata

Dokumentárna relácia Českej televízie, ktorá v sebe umne spája svojho druhu bulvárne sondy do tajomných, alebo skrývaných zákutí duše a mysle osobností českej kultúry, a osobité, jedinečné výpovede konkrétnych ľudí v konkrétnych a nie práve ľahkých životných situáciách.

Seriál začal v roku 2006 a pôvodný dramaturgický zámer spočíval v tom, že bude natočených 13 dielov mapujúcich trinásť osobností českého verejného života v ich zlomových a náročných chvíľach, keď sa tak povediac rozhodovalo o ich osude. Aj vďaka veľkému zápalu dramaturgičky Ivety Toušlovej, ktorá sa na relácii začala tiež autorsky podieľať, sa z nápadu stala konštanta vysielania verejnoprávnej televízie a tak dodnes môžeme každý týždeň sledovať nový diel.

Scenáristi aj režiséri nemajú jednotný model, podľa ktorého by osobnosti vyberali, takže nájdeme relácie o športovcoch (Roman Šebrle, Augustin Bubník, Petr Koukal), o hudobníkoch aj speváčkach (Stanislav Hložek, Anna K., Daniel Bárta), spisovateľoch a spisovateľkách (Svatopluk Karásek, Arnošt Lustig, Hana Androniková), politikoch (Miroslav Kalousek, Vladimír Mlynář, Karel Schwarzenberg). Okrem toho sú tu relácie venované českým publicistom, predstaviteľom alternatívnej kultúry, skrátka – ide naozaj o verejný život v najširšom slova zmysle.

Ponúka sa otázka, ako to, že je formát taký úspešný? Je to dané jednak tým, že tvorcovia dôsledne dodržujú určitú intimitu výpovede, takže nenútia natáčané celebrity k tomu, aby nutne museli prezrádzať chytľavé škandály, na druhú stranu práve intenzita osobnej spovede je niečo, čo divákov k obrazovkám už takmer desať rokov stále priťahuje.

Obsadenie

Réžia

Yvonne Vavrová, Petr Slavík, Simona Oktábcová, Zuzana Burešová, Zdeněk Tyc, Václav Žmolík, Alena Činčerová, Dagmar Smržová, Pavel Křemen, Robert Sedláček, Monika Elšíková-Le Fay, Janek Růžička, Zuzana Zemanová-Hojdová, Vlastimil Šimůnek, Alena Derzsiová, Jan Mudra.

Scenár

Jan Mudra 

Kamera

Jiří Krejčík ml., Richard Špůr, Jan Heller, Jan Mudra, Michal Černý, Miroslav Čvorsjuk, Martin Schinabek, Jiří Chod, Stano Slušný, Petr Pešek.

Hudba

Ladislav Faktor 

Hrajú

Zuzana Burešová, Jana Klusáková, Petr Šmolka, Miroslav Kalousek, Vladimír Mlynář, Robert Reichel, Jiří Blažek, Hana Zagorová, Ája Vrzáňová, Aleš Brichta, Anna K., Bára Basiková, Boris Hybner, Daniel Bárta, Daniel Hůlka, Ester Janečková, Hana Brajchová, Chantal Poullain, Jan Nedvěd a mnoho dalších. 

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC