Giro d‘Italia tradične na Eurosporte
Foto Eurosport
99. ročník Giro d‘Italia štartuje 6. mája. Do jubilejnej stovky zostáva jediný krok, ale generálka na veľké narodeniny nebude len skúškou, aby sa za rok všetko podarilo. Naopak, bude najostrejším bojom najlepších cyklistov sveta, bojom, v ktorom sa neodpúšťa žiadna chyba.
Aké bude tohtoročné Giro? Ako tie predchádzajúce – najnenávidenejšie a najdrsnejšie preteky, dráma až do záverečných horských etáp v poslednom týždni. Štartuje sa v Holandsku v Apeldoorne, cieľ na pretekárov čaká po 21 etapách a 3 383 kilometroch v Turíne.
Giro d‘Italia sa konalo prvýkrát v roku 1909 a prerušili ho len svetové vojny. Eddy Merckx vyhral päťkrát podobne ako Fausto Coppi a Alfredo Binda. Giro bolo vždy tvrdými pretekmi, každý vrch a priesmyk majú svoje legendárne príbehy, ktoré pamätníci dodnes rozprávajú. Cyklistov v Dolomitoch a Alpách môže čakať aj sneh a zima. Možno veľa snehu a poriadna zima.
Netradičný je počet individuálnych časoviek – rovno tri. Prvé karty rozdá úvodných 10 kilometrov v Apeldoorne, o deväť dní neskôr absolvujú cyklisti na časovkárskych špeciáloch celých 40 kilometrov vo vinárskom kraji Chianti a predposledný víkend príde horská čerešnička na časovkárskej torte – na 11 kilometroch prekonajú cyklisti takmer 800 výškových metrov do Seiser Alm.
A favoriti? Za posledných 16 rokov, teda od roku 2000, vyhrali domáci Taliani jedenásťkrát, päťkrát ich prekonal zahraničný súper, ale trikrát to bolo v posledných štyroch rokoch.
Na svoju domácu Grand Tour sa vracia po troch rokoch víťaz z roku 2013 Žralok z Messiny, Vincenzo Nibali. Veľkým lákadlom bude účasť španielskeho matadora Alejandra Valverdeho, ktorý na Gire nikdy neštartoval. Na oboch starých mazákov sa budú chcieť vytiahnuť mladíci, predovšetkým skvelý holandský časovkár a objav minuloročnej Vuelty Tom Dumoulin (tiež bude na Giro prvýkrát) a vlani bronzový Španiel Mikel Landa, ktorý prestúpil do farieb tímu Sky. Prekvapiť môže Rus Ilnur Zakarin, Kolumbijčan Rigoberto Uran, Poliak Rafał Majka, otáznik stále zostáva nad účasťou Leopolda Königa, ktorý lieči zranené koleno a britský tím Sky o jeho štarte mlčí. Medzi favoritov celkového poradia nie je počítaný Fabian Cancellara, ale slávny Spartakus, ako sa švajčiarskemu klasikárovi hovorí, si túži vo svojej poslednej profesionálnej sezóne konečne obliecť ružový dres lídra.
Rozhodovať budú časovky a hory. Prvým vysokohorským testom bude 14. etapa do Corvary (Alta Badia), v ktorej cyklisti prekonajú legendárne Passo Pordoi (2 239 m n. m.). Priesmyk ich čaká po takmer stokilometrovom stúpaní zo štartu vo výške 400 m n. m. A to budú ešte len v polovici drastickej etapy. Najvyšším bodom – teda tzv. Cima Coppi – tohto ročníka bude v 19. etape na ceste do francúzskeho Risoul priesmyk Colle dell‘Agnello (2 744 m n. m.). A predposlednú 20. etapu zdobia tri tvrdé stúpania do výšky vyše 2 100 metrov nad morom. Ťažko predpovedať, kde sa rozhodne, v náročnom programe môže kohokoľvek stretnúť zlý deň.
Každú horskú etapu si budú musieť všetci cyklisti siahnuť na dno svojich síl, nielen ten najlepší, ktorý tradične pôjde v ružovom trikote (podľa farby papiera športového denníka Gazzetta dello Sport). V takých výškach sa Giro stáva vrcholným športovým predstavením a vďaka Eurosportu budú aj slovenskí fanúšikovia cyklistiky pri tých najhrdinskejších okamihoch pretekov, ktoré prežíva celé Taliansko takmer rovnako ako futbalovú ligu, veď cestná cyklistika je v Taliansku športom číslo dva. Tešme sa spoločne, aké príbehy sa zrodia v tohtoročnom 99. ročníku Giro d‘Italia. Bude to dramatické Giro! Až do konca.
Eurosport ponúkne z talianskej Grand Tour viac než 90 hodín živého vysielania. Pred a po každej etape Eurosport pripraví program Giro Extra, ktorý nechá divákov nakuknúť zblízka do sveta profesionálnej cyklistiky s expertom a bývalým profesionálom Juanom Antoniom Flechom. Všetky etapy bude podobne ako v minulých rokoch komentovať Štěpán Straka.