Film / seriál

Nastražené na krásnu Claire

Jeden navyše – romantická komédia
Skylink Live TV

Sledujte na Skylink 7 na Skylink Live TV Sledovať

Komik Steve Martin napísal láskavý príbeh milostného trojuholníka, v ktorom zároveň skladá poctu pôvabu krásnej Claire Danes.

Existujú herci, ktorí sa úplne sústredia na svoju kariéru a hranie je im všetkým. Vedľa nich ale existujú aj osobnosti, ktoré túto polohu presahujú. Pretlak ich invencie ich často privedie k potrebe vyskúšať si rad ďalších profesií. Typickým príkladom tvorcu, ktorý pre svoje vyjadrenie hľadá stále nové polohy a možnosti je aj Steve Martin. Tento promovaný filozof začínal svoju kariéru ako stand-up komik. Jeho popularita rýchlo rástla a v 80. rokoch sa stal hviezdou prvej veľkosti vďaka účinkovaniu vo filmoch ako Mŕtvi muži nenosia škótsku sukňu alebo Osamelý muž. Ani to mu nebolo dosť, a tak sa vrhol na písanie filmových scenárov, divadelných hier aj muzikálov. Jeho ďalšou profesiou je spisovateľstvo.

Romantika pod autorskou kontrolou 

A práve jedna z jeho kníh sa stala aj základom pre scenár filmu Jeden navyše. Do citlivého príbehu jedného nevšedného milostného trojuholníka prizval pôvabnú herečku Claire Danes známu z často reprízovaného filmu Takmer bez šance či Terminátora a taktiež o dvadsaťpäť rokov mladšieho kolegu Jasona Schwartzmana. Do úlohy tretieho vrcholu spomínaného milostného trojuholníka obsadil sám seba.

Mám pocit, že teraz by sme sa mali bozkávať…

Sny verzus realita

Ale späť k filmu Jeden navyše, ktorý sa v origináli volá Predavačka. Dôvodom je, že hlavná postava filmu, Mirabelle Buttersfield, pracuje v luxusnom obchodnom dome ako predavačka rukavíc. Deň za dňom ponúka svoj tovar za veľkým pultom a sníva o svojej budúcnosti umelkyne, a tiež o mužovi, ktorý ju vyslobodí z jej samoty. Čoskoro sa ukážu hneď dvaja kandidáti. Ako prvý sa na scéne zjaví mladý, spontánny a detinsky naivný Jeremy. Je chudobný ako kostolná myš a o ženách toho k svojej škode veľa nevie. V jeho rukách sa každá situácia premieňa na trochu bláznivú grotesku. Napríklad, keď Mirabelle pozve do kina. V skutočnosti ide o pozvanie pred kino, na ktoré sa chce pozerať z chodníka. Inokedy žiada Mirabelle, aby doma našla nejaké maličké igelitové vrecúško, ktoré by mu poslúžilo namiesto kondómu. A tak ďalej.

To Ray Porter, druhý muž v Mirabellinom živote, je Jeremyho dokonalý protipól. Starší, elegantný a nesmierne bohatý businessman, ktorý vie, čo chce a predovšetkým čo nechce. Mirabelle zahŕňa drahými darčekmi a vodí do snobských reštaurácií. Z jeho pohľadu ide o súčasť dohody, ktorá definuje ich vzťah – prísne nezáväzný, ktorého podstatou je sex. Lenže udržať čisto obchodnú povahu vzťahu nie je len tak. O tom, kto je ten pravý, nakoniec bude musieť rozhodnúť Mirabelle. 

Claire Danes 

Narodila sa na newyorskom Manhattane. Umenie študovala v Kalifornii, potom skúsila psychológiu na Yale, ale po dvoch rokoch sa rozhodla štúdium ukončiť a venovať sa herectvu. Jej prvou rolou bolo hosťovanie v seriáli Zákon a poriadok, potom ale v pätnástich dostala hlavnú úlohu v seriáli o dospievaní Tak toto je môj život, za ktorý získala Zlatý glóbus a bola nominovaná na cenu Emmy. Ďalší seriálový úspech prišiel v roku 2011, keď si zahrala agentku CIA v sérii Homeland – Zradca. V roku 1998 nasledovala rola Cosetty v Bedároch, o štyri roky neskôr sa stala dcérou Meryl Streep v Hodinách a zabudnúť nesmieme ani na rolu partnerky Johna Connora v treťom pokračovaní Terminátora.

Jeden navyše 

Film / seriál
Hodnotenie FDB 60,7 % Hodnotenie redakce
Foto Skylink 7

Réžia Anand Tucker

Scénár Steve Martin

Obsadenie Steve Martin, Claire Danes, Jason Schwartzman, Bridgette Wilson, Sam Bottoms, Frances Conroy, Rebecca Pidgeon

Dĺžka 104 min.

Rok 2005

Skylink 7 sobota 23. 7. Moj TV program Satelitná televízia: Digital, Flexi 10, Kombi, Kombi+, Komplet, Mini, Multi a Smart Internetová televízia: CANAL+, Kombi+, Kombi+ HBO, Mini, Multi a Smart

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC