Dokument

Zákulisie mágie: Kúzla sú veda

Zákulisie mágie

Ťahanie králikov z klobúka či štvrtenie figurantiek nás baví odpradávna a radi veríme, že sú to skutočné kúzla. Ak si chcete túto ilúziu uchovať, nečítajte ďalej.

Okrem kaukliarov a potulných divadelníkov boli kúzelníci bežnou súčasťou osláv a jarmokov už v stredoveku. Vedecký a technologický pokrok v devätnástom storočí dal nové možnosti aj iluzionistom. Generácia Harryho Houdiniho vyvinula triky a techniky, ktoré ich nasledovníci používajú dodnes.
 
Moderní mágovia ako Siegfried a Roy či David Copperfield sa stali televíznymi hviezdami a uhranuli publikum po celom svete. Posledný menovaný za svoju tridsaťročnú kariéru získal dvadsaťjeden sošiek Grammy, jedenásťkrát sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov a stal sa najviac zarábajúcim jednotlivcom v šoubiznise, keď si vykúzlil viac ako štyri miliardy dolárov.
 
Mágia vždy bola a stále je tajomným učením, ktoré sa odovzdáva len medzi zasvätenými. Znalosť techník kúzelníckeho remesla vás možno pripraví o niečo z jeho fascinácie, rovnakým dobrodružstvom ako sledovanie vystúpenia iluzionistov však je nahliadnutie do zákulisia ich kúziel.

Zákulisie mágie

Dokument
Foto National Geographic
National Geographic štvrtok 6. 11. Moj TV program Súčasť balíčkov: Flexi 10, Kombi, Komplet a Multi

Kompletný magazín s množstvom ďalších článkov nájdete voľne k stiahnutiu na