T-Rex Express: Zo života plazov

  • Pro děti
  • Autor Šárka Malá
  • Foto Minimax

Po 135 miliónov rokov vládli Zemi, a aj tak z nich do dnešných dní zostala len kôpka kostí. V knihách a na obrazovkách však dinosaury žijú ďalej, najmä v tvorbe pre deti.

Dávno vymretí plazy sú stále všadeprítomní, vo filmoch a seriáloch aj ako hračky pre deti. Ľudský rod, ktorých predkom vymretie dinosaurov ešte len uvoľnilo cestu k osídleniu celého sveta a vývoju do najrozmanitejších druhov, veľjaštery neprestávajú fascinovať.
 
Začalo to vo viktoriánskom Anglicku, keď bolo v roku 1854 v Krištáľovom paláci uprostred Londýna vystavených niekoľko dnes už smiešne pôsobiacich modelov obrích plazov. Vtedy uplynuli len asi tri desaťročia od poznania, že obrovské kosti a zuby nachádzané po stáročia nepatrili drakom, ale dávno vyhynutým tvorom. Koncom devätnásteho storočia sa zbierkami dinosaurích kostier chválilo každé väčšie prírodovedecké múzeum a v Amerike horela hotová paleontologická horúčka. V päťdesiatych rokoch si pozornosť aj za hranicami Československa získali ilustrácie Zdeňka Buriana, ktorými sprevádzal romány Josefa Augusty. 
 
O novodobú popularizáciu pravekých jašterov sa však najviac zaslúžil Spielbergov Jurský park, ktorý poznamenal detstvo celej generácie.
 
Od tej doby sa dinosaury objavujú v stále ďalších filmoch a seriáloch najmä pre najmladších divákov. Čím ale obrie jaštery deti tak uchvacujú? Možno tým, že sú taká lepšia rozprávka: v lese za mestom už ich dávno nestretnete a nikto nevie, ako naozaj vyzerali. Detskej predstavivosti sa teda nekladú príliš úzke medze. 
 
Zároveň ale dinosaury naozaj existovali, ich pozostatky sa dajú prezrieť v múzeu alebo sa vypraviť do Dinoparku, v Českej republike napríklad do Prahy, Plzne alebo Vyškova. 
 
Tak či onak deťom dinosaury nezabudnite pustiť v televízii – okrem zábavy sa aj niečo naučia o minulosti našej planéty. 

T-Rex Express (FDB: 90 %)

Po 25. 08. 2014
Uvidíte na Minimax súčasť balíčkov Flexi 7 a Multi
magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac