Sting: Hudobný kozmopolita zo Zapadákova

  • Hudba
  • Autor Petra Bláhová
  • Foto Profimedia.cz

Mnoho hudobníkov sa presadí tým, že vyznáva určitý hudobný štýl. A iní zasa tým, že rôzne štýly mixujú dokopy. Majster v tejto disciplíne si hovorí Sting.

Vlastne celkom nenápadný chlapík menom Gordon Sumner sa narodil v mestečku na severe Anglicka ako jedno zo štyroch detí holičky a mliekara. Nič nenasvedčovalo tomu, že ho o pár desiatok rokov neskôr bude poznať celý svet. Chlapec zo všetkého najradšej pomáhal otcovi rozvážať mlieko, než došlo na osudové stretnutie: imigrant zo Španielska, ktorý práve priplával do Anglicka za šťastím, u Sumnerovcov zabudol gitaru. A desaťročný chlapec sa podľa svojich slov stal nástrojom doslova posadnutý.
 
Talentovaný mladík začal už ako stredoškolák hrať po baroch a nočných kluboch, a čoskoro sa začal živiť aj výučbou hry na gitaru. Na vysokoškolských štúdiách už vystupoval aj na väčších koncertoch ako sprievod známejších kapiel. Z tohto obdobia pochádza jeho prezývka Sting, teda žihadlo. Vraj najradšej nosil žltočiernu pruhovanú mikinu, v ktorej vyzeral ako osa.
 
V roku 1977 odišiel do Londýna, kde s dvomi spoluhráčmi založil kapelu The Police. Tá do roku 1983 pozbierala šesť cien Grammy a dve Brit Awards. Štyri z ich piatich štúdiových albumov zaradil časopis Rolling Stone do päťstovky najlepších nahrávok všetkých čias. Zatiaľ čo prvý z nich znel skôr punkovo, v priebehu rokov sa skupina posunula k rockovému reggae a minimalistickému popu.
 

Hudba, ktorá nepozná hranice

Po tom, čo sa The Police rozpadli, vydal sa Sting vlastnou hudobnou cestou, ktorá ho zaviedla aj do revíru jazzu, klasiky a world music. Dnes klasickou je napríklad pieseň Desert Rose z roku 1999, ktorú nahral s alžírskym hudobníkom Chebom Mamim a predstavil ňou západným poslucháčom severoafrický žáner raï. Hneď prvý Stingov sólový album sa stal trikrát platinovým, a za štyri desiatky rokov dlhú kariéru pozbieral neuveriteľne veľa hudobných ocenení. Niet teda divu, že Stingov majetok predstavuje stoosemdesiat miliónov libier, ktoré však jeho štyri deti nezdedia. 

Sting

Út 29. 09. 2015
Uvidíte na VH1, MTV Rocks súčasť balíčkov Flexi 7 a Kombi
magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac