Björk: hudba v 3D

  • Hudba
  • Autor Patra Bláhová
  • Foto Profimedia.cz

Nápadité klipy a originálny web má dnes každý, povedala si Björk a preniesla hudbu do virtuálnej reality.

Technológie ponúkajú hudobníkom stále nové a spektakulárnejšie možnosti umeleckého vyjadrenia: koncertnú show s dychberúcimi efektmi, klipy búrajúce hranice predstavivosti a vysoko umelecké webové prezentácie. Hudba je tak stále viac multimediálnou prezentáciou, pričom ďalšiu revolúciu v jej tvorbe a „konzumácii“ spustila nespochybniteľná priekopníčka všetkého nového, päťdesiatročná Islanďanka Björk.
 
Už v roku 2011 jej album Biophilia obsahoval aplikáciu s nápaditými hrami ku každej pesničke. Uvádzal ich legendárny televízny prírodovedec sir David Attenborough a rozhodne nešlo o žiadnu „masovku“ – komplikované hry rozvíjali mysticko-vedecký námet albumu a uvádzali do podmanivého, avšak náročne detailného sveta islandskej prírody. Krajina kdesi ďaleko na severe ako zrkadlo ľudských emócií hrá hlavnú úlohu aj vo výletoch Björk do sveta virtuálnej reality.
 
Čím ďalej rýchlejšie sa rozvíjajúca technológia skracovaná ako VR vťahuje užívateľa do trojrozmerného sveta, v ktorom sa môže voľne pohybovať a interagovať s prostredím. Björk predstavila svoj prvý VR klip k piesni Stonemilker z aktuálneho albumu Vulnicura už vlani v marci pri príležitosti otvorenia výstavy jej multimediálnej tvorby v newyorskej Mekke moderného umenia MoMA. Vtedy išlo o jednorazovú akciu a dielo bolo dané k dispozícii verejnosti vybavené okuliarmi a ďalším potrebným vybavením až neskôr.
 
V posledných mesiacoch natočila Björk ďalších niekoľko VR videí, ktoré fanúšikom aj záujemcom o netradičný zážitok umožňujú všetkými zmyslami prežiť piesne z jej poslednej nahrávky. So speváčkou sa dá prejsť po opustenej islandskej pláži, letieť vesmírom alebo sa stratiť v jej hrdle, a to v doslovnom zmysle. Najneskôr v zime vraj budú takto spracované všetky piesne z albumu Vulnicura a budú k dispozícii na všetkých hlavných spotrebných VR systémoch. 
 
Halucinogénne svety Björk je však možné navštíviť už dnes na originálnej výstave, ktorá bola práve otvorená v Sydney a ďalej navštívi Tokio, Londýn, Paríž a Houston. Mimochodom, Björk samozrejme nechýbala na tlačovej konferencii k jej otvoreniu, hoci sa nachádzala v Reykjavíku. Špeciálny oblek prenášal jej pohyby a reč do jednotiek a núl, z ktorých sa na druhom konci sveta zhmotnila jej trojdimenzionálna dvojníčka. Vitajte v budúcnosti…
 
Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Björk na Skylinku

So 01. 10. 2016
Uvidíte na VH1 súčasť balíčkov Flexi 7 a Kombi
magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac