Veľký Gatsby: Vitajte vo svete veľkolepého Gatsbyho!

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto HBO

Zo skvelých knižiek vraj nebývajú skvelé filmy. Polapiť dušu najznámejšej novely jazzového veku popisujúcu viac ako jednu stratenú generáciu sa pokúsilo už päť filmov – naposledy Baz Luhrmann vlani. Ten, verný svojmu naturelu autora Moulin Rouge, krehkú knižku previedol do opulentného veľkofilmu, z ktorého oči aj uši prechádzajú.

Uvoľnené mravy, skvelý jazz, bossovia ilegálneho obchodu s alkoholom a prudko stúpajúce ceny akcií. Príbeh Jaya Gatsbyho, ktorý tak veľmi miloval zdanlivo rozmaznanú Daisy, že kvôli nej zbohatol a prestal rozlišovať medzi skutočnosťou a ilúziou, sa stále odohráva v 20. rokoch 20. storočia. Na dekadentných večierkoch a na soundtracku ale hrá hip-hop a hudba od Jaya-Z alebo Florence and the Machine a na konci všetkým zaspieva Lana Del Ray. „Chceme, aby naši diváci cítili vplyv modernej hudby rovnako, ako Fitzgerald chcel, aby to jeho čitatelia cítili v čase vydania knihy,“ vysvetľoval režisér. Navyše Luhrmann je muž, ktorý do parížskeho kabaretu z prelomu 19. a 20. storočia vo svojom oscarovom muzikáli Moulin Rouge priviedol Nirvanu a The Police, a ktorý iné ako podmaňujúce postmoderné jazdy točiť nevie. 
 

Nový prístup 

Útly, sofistikovaný a jemný opis ilúzie nazývanej americký sen od jedného z najvýznamnejších literárnych členov Stratenej generácie 20. rokov teda nie je práve pre takého režiséra najvhodnejšia téma. Ale to Luhrmanna nezastavilo. Nuansy nahradil koncertom obrazov, zvukov, pohybu, popkultúrnych odkazov a emócií – a leskom šperkov známych značiek, kostýmov, za ktoré opäť získala Oscara jeho manželka Catherina Martin, aj prítomných hviezd. Leonarda DiCapria poznal ešte z doby pred Titanicom vďaka svojej verzii Rómea a Júlie, ktorá naučila teenagerov milovať Shakespeara. DiCapriov kamarát Tobey Maguire si zahral Gatsbyho jediného priateľa a rozprávača jeho príbehu Nicka Carrawaya, osudová láska Daisy má tvár držiteľky oscarovej nominácie Carey Mulligan (Škola života). Vo filme sa objavuje aj legendárny indický herec Amitabh Bachchan v úlohe Meyera Wolfsheima alebo známi z Luhrmannovej rodnej Austrálie, Joel Edgerton, Jason Clarke a Isla Fisher. Ďalší lesk filmu priniesli Oscary za kostýmy a výpravu a hlavne viac než 350 miliónov dolárov zaplatených po svete za vstupenky do kina.

Veľký Gatsby (FDB: 77,7 %)

Ne 07. 09. 2014
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Baz Luhrmann

Scénár Baz Luhrmann a Craig Pearce

Herci Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Elizabeth Debicki, Isla Fisher, Jason Clarke, Amitabh Bachchan

Dĺžka 142 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac