The Words: Komorný doják o láske, pravdách a klamstvách

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto FilmBox

Bradley Cooper, Jeremy Irons, Dennis Quaid, Olivia Wilde, Zoë Saldana, Ben Barnes alebo J. K. Simmons – hviezdna herecká zostava sa v roku 2012 stretla v americkej nezávislej romantickej dráme o úprimnosti slov aj vzťahov.

Príbeh The Words začína v povojnovom Paríži a vinie sa až k súčasnému New Yorku, sledujúc mladého spisovateľa Roryho (Bradley Cooper), ktorý svojím prvým románom zasadeným do francúzskej metropoly dosiahne obrovský úspech u kritikov aj publika. Jediným zádrheľom je, že Rory túto knihu nenapísal.
Využil totiž dávno zabudnutý a znovu nájdený rukopis. A jeho skutočný autor (Jeremy Irons) sa k nemu teraz rozhodol prihlásiť. K tomu vo filme The Words stretnete ešte jedného spisovateľa, ktorý o tých predchádzajúcich napísal knihu. „Prvú verziu scenára sme napísali pred jedenástimi rokmi,“ spomína scenárista a režisér Brian Klugman, ktorý sa so svojím spolupracovníkom Lee Sternthalom vtedy venoval inému projektu. „Pamätám sa, že sme sedeli v aute, hovorili o Hemingwayovi, ktorý stratil niektoré zo svojich príbehov. Čo by sa stalo, keby sa niektoré z nich teraz našli?“ Uvedená otázka sa stala východiskom pre film The Words. „Scenár sa nám písal takmer sám, rozvíjal sa veľmi organicky,“ potvrdzuje Sternthal. „Začali sme príbehom Starého muža a Roryho, ďalšie vrstvy sa potom začali rýchlo vykresľovať,“ dopĺňa Klugman. „Rory sa rozhoduje, či prizná plagiátorstvo, alebo bude ďalej žiť ako podvodník. Nakoniec zvolí spôsob, o ktorom budú určite diváci medzi sebou hovoriť.“
 
Film vznikal dlho, jeho príbeh sa podobne ako napríklad Pulp Fiction či Milionár z chatrče ocitol na zozname nádejných, ale nerealizovaných scenárov. Kľúčové nakoniec bolo obsadenie Bradleyho Coopera do hlavnej úlohy. Cooper sa s oboma tvorcami kamaráti a účasť v ich filme im sľúbil už dávno pred tým, než sa z neho vďaka komédii Vo štvorici po opici stala hviezda. O desať rokov neskôr sľub dodržal. Po ňom sa pridal aj slávny Jeremy Irons. „The Words mi ponúkli príležitosť zahrať si rolu deväťdesiatročného muža, čo je vždy zábavné. Bradley Cooper bol v tej chvíli už angažovaný, a je to muž, o ktorom všetci veľmi pekne hovoria. Ani jedného z režisérov som nepoznal, ale vedel som, že napísali inteligentný príbeh s veľmi zaujímavými postavami. Prečo som povedal áno? Je to vec inštinktu. A ten môj hovoril, že tento film bude dobrý,“ popisuje svoje rozhodovanie Jeremy Irons. Jeho angažovanie pomohlo pri oslovení zvyšného hviezdneho obsadenia pre film, v ktorom sa prepletajú tri časové línie.
 

Štyria spisovatelia

Bradley Cooper hrá Roryho Jansena, úspešného autora, ktorý sa presadí, až keď vydá rukopis, ktorý našiel v starej aktovke, ktorú mu jeho manželka (Zoë Saldana) kúpila v parížskom starožitníctve. Jeremy Irons hrá deväťdesiatročného Starého muža, ktorý kedysi napísal román inšpirovaný svojím manželstvom a pobytom v povojnovom Paríži. Aktovku s rukopisom však jeho manželka zabudla vo vlaku. Ben Barnes hrá Starého muža ako mladíka, amerického vojaka, ktorý po druhej svetovej vojne zostane so svojou francúzskou ženou v Paríži. Po rodinnej tragédii napíše krásny román, o ktorý ale čoskoro príde. Dennis Quiad hrá Claytona Hammonda, spisovateľa, ktorý napísal román o fiktívnej postave menom Rory Jansen a práve ho číta svojim fanúšikom. V zákulisí na neho čaká študentka (Olivia Wilde), aby odhalila jeho tajomstvo.

The Words (FDB: 77 %)

Út 08. 12. 2015
Uvidíte na FilmBox Premium súčasť balíčkov Mixbox a Komplet

Réžia Brian Klugman, Lee Sternthal

Herci Olivia Wilde, Zoe Saldana, Bradley Cooper, Jeremy Irons, Dennis Quaid, J.K. Simmons, Ben Barnes

Dĺžka 102 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac