Pixels: keď sa vracajú osemdesiatky

  • Filmy a seriály
  • Autor Veronika Fojtíková
  • Foto Cinemax

Na planétu Zem zaútočilo na striebornom plátne už všeličo. Ale ešte nikdy nie postavičky z tridsať rokov starých arkádových hier.

V roku 1982 mali Sam a Will trinásť rokov, keď začali chodiť do videoherní hrať z dnešného pohľadu praveké, ale o to klasickejšie pecky ako Donkey Kong, Pac-Man alebo Space Invaders. Zúčastnili sa aj hráčskych majstrovstiev, ktorých záznam bol spolu s koncertami vážnej hudby alebo veľrybím spevom nahraný ako pozdrav z planéty Zem na platňu, ktorá bola vystrelená vo výskumnej sonde do vesmíru. Kto mohol tušiť, že ju zachytia mimozemšťania, ktorí si strieľanie v arkádových hrách vyložia ako vyhlásenie vojny…

O viac než tridsať rokov neskôr pošle neznáma civilizácia na Zem inváznu armádu v podobe postavičiek zo starých počítačových hier: predstavte si žltú guľu Pac-Mana takého veľkého, že prehltne celé mesto. Sam v podaní Adama Sandlera sa medzitým pretĺka životom, ako sa dá, zatiaľ čo z Willa (Kevin James) sa stal prezident Spojených štátov. A to napriek tomu, že je takmer negramotný – ešte nedávno originálna myšlienka, veď film bol natočený vlani pred tým, než sa Donald Trump prihlásil do pretekov o najvyšší úrad. Priatelia z detstva sú každopádne poslednou nádejou ľudstva na záchranu, príšerám z osmdesiatkových arkádoviek sa totiž môžu postaviť len tí najlepší hráči.

Chlapci sa hrajú

Komédia s nevšedným námetom je celovečernou adaptáciou nezávislého krátkeho filmu z roku 2010. Jej režisérom je Chris Columbus, ktorého meno vám toho asi na prvý krát mnoho nepovie. Niektorý z jeho filmov ale videl snáď každý – patrí medzi ne komédia Sám doma z roku 1990, ktorú Američania považujú tak trochu za vianočnú klasiku podobne ako my napríklad Tri oriešky pre Popolušku. Aj pokračovanie Sám doma 2: Stratený v New Yorku (1992), Mrs. Doubtfire – Otec v sukni (1993) alebo prvé dva filmy o Harrym Potterovi patria do Columbusovej filmografie.

Pixely majú zaujímavé obsadenie v čele s Adamom Sandlerom, známym v Amerike najprv z komediálnych skečov relácie Saturday Night Live a neskôr po celom svete z komédií Rivali (1996), Roznášač vody (1998), Kurz sebaovládania (2003) či napríklad z minuloročnej westernovej paródie The Ridiculous 6 od mediálneho koncernu Netflix. Sandler je tiež úspešným televíznym a filmovým producentom, pričom na Pixeloch sa podieľa celý rad jeho hereckých priateľov a spolupracovníkov ako je predstaviteľ druhej hlavnej úlohy Kevin James.

Ďalšou zaujímavou tvárou vo filme je Peter Dinklage, ktorého pozná celý svet ako Tyriona Lannistera zo seriálu HBO Hra o tróny. Málokto vie, že nielen za tento projekt získal dve ceny Emmy a jeden Zlatý Glóbus za najlepšiu vedľajšiu úlohu rovnako ako nespočetné množstvo nominácií na všemožné prestížne ocenenia. Vedľa hereckého obsadenia je to však práve neopozeraný námet, ktorý z Pixelov robí skvelé predstavenie zďaleka nielen pre fanúšikov počítačových hier.

 
Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Pixels (FDB: 73.1 %)

Ne 24. 04. 2016
Uvidíte na Cinemax súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Chris Columbus

Scénár Timothy Dowling, Tim Herlihy

Herci Michelle Monaghan, Adam Sandler, Peter Dinklage, Ashley Benson, Sean Bean, Josh Gad, Kevin James

Dĺžka 106 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac