Ona: Aké je milovať počítač?

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto HBO

Štyridsiatnik Theodore Twombly je osamelý. To vo farebnom napriek tomu melancholickom svete neďalekej budúcnosti filmu Ona nie je nič výnimočné. O to rýchlejšie sa Theo dokáže zamilovať do nového operačného systému svojho počítača a mobilu, ktorý hovorí hlasom Scarlett Johansson a má vlastnú inteligenciu.

Filmy štyridsaťpäťročného amerického režiséra Spika Jonzea nie sú bežné. Väčšinou rozprávajú o osamelých mužoch túžiacich po spojení s druhými, ktorého sa zároveň boja. Zo začiatku Jonze prevádzal na plátno nápady iného osobitého melancholika Charlieho Kaufmanna. Milostné sci-fi Ona si prvýkrát napísal úplne sám podľa vlastného nápadu – a hneď za to tento rok získal svojho prvého Oscara. Na slávnu sošku bol snímok nominovaný v ďalších štyroch kategóriách, vrátane tej za najlepší film. Romanca si k tomu vyslúžila aj Zlatý glóbus za scenár a ďalšie dve nominácie, titul film roka od amerického National Board of Review a rad ďalších ocenení.
 
Do Ony sa totiž nie je ťažké zamilovať. Film je krásne natočený (kameramanom, ktorý snímal aj thriller Jeden musí z kola von či sci-fi Interstellar). Jeho svet je smutný aj krásny zároveň, premyslený do detailov, presvedčivo mapuje rozvoj technológií a ich vplyv na našu dušu a aj cez svoj sci-fi nádych rozpráva o súčasných problémoch zabezpečených sklamaných dospelých – o nesúrodom dospievaní, strachu z intimity, o neustálej premene vzťahov aj ľudí.
 
Hlavnú úlohu si zahral Joaquin Phoenix, špecialista na postavy nevyrovnaných outsiderov, tu upokojený v úlohe opusteného muža živiaceho sa písaním osobných listov pre druhých. Vo filme sa stretne s niekoľkými krásnymi ženami, Rooney Marou, Oliviou Wilde a Amy Adams. Len jeho hlavná partnerka nie je na plátne vôbec vidieť, napriek tomu Scarlett Johansson za svoj výkon dostala cenu na festivale v Ríme. Stačil na to jej sexy hlas, ktorý prepožičala Samanthe, novému, výkonnému, inteligentnému operačnému systému s vlastným vývojom a vlastnými emóciami. Ako môže vyzerať vzťah človeka a takého počítača? Pozrite sa na HBO.

Ona (FDB: 75.5 %)

St 03. 12. 2014
Uvidíte na Cinemax súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Spike Jonze

Herci Scarlett Johansson, Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Chris Pratt, Matt Letscher

Dĺžka 126 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac