Nebraska: Otec a syn na ceste za miliónom

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto Profimedia.cz

Jediný titul z osmičky nominovanej vlani na Oscara za film roka v slovenských kinách chýbal. Pritom čiernobiely road movie o vzťahu senilného otca a jeho nevyzretého syna patrí k najlepším filmom Alexandera Payna, tvorcu obľúbenej Bokovky.

Hlavný hrdina filmu Nebraska žije v Montane – do Nebrasky sa ale chce za každú cenu dostať, aby si tam vyzdvihol milión dolárov. To, že sa nechal zmiasť reklamným listom a peniaze v skutočnosti nevyhral, mu nikto nedokáže vyhovoriť. A tak jeho syn nakoniec vezme auto, aby na miesto otca zaviezol a utiekol tak od vlastných vzťahových problémov. Cesta vedie cez zastávku u príbuzných v rodnom meste, kde otcovi ostali nejaké nevybavené účty.  
 
Rodák z Nebrasky Alexander Payne patrí už dlho medzi hviezdy amerického nezávislého filmu. Začal v 90. rokoch cynickými komédiami kritizujúcimi média, politiku a ľudskú vypočítavosť, pokračoval známejšími pohľadmi na mužskú krízu neskorého a stredného veku, v prípade Schmidtovho príbehu a Bokovky ešte celkom nemilosrdnými, v prípade Deti moje s Georgeom Clooneym už s hollywoodskym nádychom. Znepokojivú tendenciu komerčnieť ale uťal práve Nebraskou, najskromnejším z jeho filmov.
 
Do hlavnej úlohy chcel režisér už pri čítaní scenára obsadiť Brucea Derna, v tom čase zabudnutého otca Laury Dern, s ktorou Payne spolupracoval na svojom debute Občianka Ruth. Pretože ale štúdio chcelo pôvodne väčšiu hviezdu typu Genea Hackmana, ešte nejakú dobu trvalo, kým mu úlohu mohol naozaj ponúknuť. „Bruce je v tom správnom veku a tiež vie byť zároveň prostý a nepríjemný. A je to cool herec. A tiež som už roky nevidel na plátne žiadne jeho veľké predstavenie a bol som zvedavý, čo dokáže. Navyše to je veľmi príjemný chlapík,“ vysvetľoval potom režisér, prečo si vybral práve herca, ktorého kariéra vyvrcholila na konci 70. rokov oscarovou nomináciou za film o vietnamských veteránoch Návrat domov. Nebraska Dernovi v 77 rokoch nečakane priniesla ešte väčší úspech. 
 

Ocenená Nebraska

6 nominácií na Oscara – za najlepší film, réžiu, scenár, kameru a herecké výkony Brucea Derna a June Squibb. 5 nominácií na Zlatý glóbus. 3 nominácie na cenu BAFTA. Cena pre Brucea Derna ako najlepšieho herca na festivale v Cannes a ďalších 36 výhier a 103 nominácií.

Nebraska (FDB: 69 %)

Čt 12. 03. 2015
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Alexander Payne

Herci Bruce Dern, Will Forte, June Squibb, Bob Odenkirk, Stacy Keach, Missy Doty, Mary Louise Wilson

Dĺžka 110 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac