Na hrane zajtrajška: Zachránim ľudstvo. Zn.: Každý deň

  • Filmy a seriály
  • Autor Ondřej Janda
  • Foto HBO

Na hrane zajtrajška sa Bill pohybuje každý deň. Čo ho naverbovali na samovražednú misiu proti mimozemšťanom, stále dookola umiera a prebúdza sa v to isté ráno. Billa v akčnej komédii o časovej slučke hrá Tom Cruise v lákavo sebaironickej polohe.

Málokto v akomkoľvek filme umrie viackrát. A v máloktorom filme umiera postava, ktorú hrá Tom Cruise. A filmov, v ktorých je Tom Cruise zámerne vtipný, existuje len pár. Vo filme Na hrane zajtrajška Cruisov podplukovník Bill umiera každú chvíľu na desiatky spôsobov – a je to veľká zábava.
 
Bill je totiž hajzlík: samoľúby armádny „píárista“, ktorý sa ostošesť snaží vyhnúť boju a namiesto toho verejnosť kŕmi patetickými prejavmi o statočnosti. A že je ju treba, pretože na Zem útočí armáda Mimikov, mimozemských oblúd vybavených chápadlami a neuveriteľnou obratnosťou. Spojené sily zemegule chystajú rozhodujúci útok, ktorý by mal Mimikov vyštvať z našej planéty raz a navždy. A Bill je kvôli svojej zbabelosti degradovaný a vyslaný do prvej línie – bez výcviku, bez skúseností, bez ničoho.
Dojem, že pôjde o drámu o prežitie skončí zakrátko: Bill rýchlo skoná neslávnou smrťou. Ale predtým stihne omylom zabiť čosi, čo zapríčiní, že sa prebudí ráno pred inváziou. A tak to ide znova a znova. Jedinou šancou, ako sa z bludného kruhu dostať, je spojiť sily s elitnou vojačkou Ritou, ktorá má podobnú skúsenosť. A razom je z toho inteligentná komédia.
 
Na hrane zajtrajška skvele kombinuje zdanlivo nesúrodé žánre: akčný veľkofilm, sci-fi o skokoch v čase, romancu, videohru a komédiu o polepšení hriešnika. Posledná poloha dominuje. Pamätáte si film Na Hromnice o deň viac, keď musel cynický reportér v podaní Billa Murraya prežívať stále dookola ten istý deň, aby sa z neho stal lepší človek? Sebecký vojak Bill si prechádza tým istým – a zároveň zachraňuje ľudstvo.
 
Akčným scénam nemožno nič vytknúť, sú veľkolepé a odkazujú na minulosti skutočné i filmové: invázia sa odohrá v Normandii, takže nemožno nespomenúť na skutočný Deň D z druhej svetovej vojny aj na jeho stvárnenie v Zachráňte vojaka Ryana. Mimozemskí útočníci sú vymyslení kreatívne ako roj hmyzu. Súvislosť s videohrami spočíva v tom, že sa Bill neustále učí, ako sa dostať o „level“ ďalej. Románik medzi ním a krásnou Ritou nesmie chýbať. A keď sa model „umrieť a začať znovu“ vyčerpá, preladí sa film na zase trochu inú nôtu. Na hrane zajtrajška je mimoriadny počin ako v žánri „tak trochu iných“ akčných sci-fi, tak aj vo filmografii Toma Cruisa.

Na hrane zajtrajška (FDB: 83.5 %)

Ne 26. 07. 2015
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Doug Liman

Herci Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson, Noah Taylor, Kick Gurry, Dragomir Mrsic

Dĺžka 113 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac