Leviatan: Morský netvor, ktorý takmer vyhral Oscara

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto Cinemax

Leviatan je meno biblického morského netvora. Alebo aj známej filozofickej knihy, ktorá tvrdí, že človek je človeku vlkom. Leviatan sa tiež volá jeden z najlepších, najoceňovanejších a najpodmanivejších filmov minulého roku.

Ruský epos natočil Andrej Zvjagincev, autor ceneného Návratu. Okrem Biblie a filozofie sa inšpiroval aj dvomi skutočnými príbehmi mužov, ktorí sa postavili moci a vzbúrili nespravodlivosti. Presne to robí aj hlavný hrdina filmu Kolja, ktorý so svojou mladou ženou a dospievajúcim synom z prvého manželstva žije vo vlastnoručne postavenom dome blízko Barentsovho mora. Miestny skorumpovaný starosta chce však dom zbúrať a je ochotný použiť akékoľvek prostriedky, aby Kolju zničil. 
 
Film, ktorý sa svetu s úspechom predstavil vlani na festivale v Cannes, získal Zlatý glóbus a skoro vyhral aj Oscara, je natočený ako prenikavá tragédia, sprevádzaná podmanivými obrazmi veľrybej kostry a vrakov lodí a podmanivou staršou hudbou Philipa Glassa. 
 
Pozornosť vo svete však vzbudil aj svojim politickým nábojom, mnohí v ňom videli totiž kritiku putinovského režimu. Podľa Zvjaginceva ale Leviatan nie je priamym útokom na súčasného ruského prezidenta. „Náš skvelý spisovateľ Saltykov-Ščedrin, ktorý žil pred dvesto rokmi, povedal: keď ma teraz uspíte a zobudíte za sto rokov, bez toho aby som sa pozrel z okna, mohol by som vám povedať, aké má Rusko problémy – pitie a zlodejinu. Korupcia je v Rusku permanentný stav. Ale Európa a USA obraz Ruska zjednodušujú. Áno, tento režim začína pripomínať cárizmus. Ale život v Rusku je oveľa zložitejší, zaujímavejší a bohatší, než ako si myslia v Amerike a Európe. Neobhajujem Putina a jeho politiku, ale musí byť nejaký dôvod, prečo má 85% podporu ľudu. Preto sa vyhýbam tomu, aby som vynášal súdy nad jeho politikou, aj keď ju pociťujem a zaujímam sa o ňu hlbšie, než dávam najavo. Nie som ale moc šťastný, že všetci zdôrazňujú politický obsah Leviatana. Ten film rozpráva o živote v širšom zmysle a mal by byť vnímaný ako niečo viac než kritika skorumpovaného systému,“ uviedol Zvjagincev v rozhovore pre český denník E15.

Leviatan (FDB: 62.9 %)

So 06. 06. 2015
Uvidíte na Cinemax súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Andrej Zvjagincev

Herci Vladimir Vdovičenkov, Alexej Serebrjakov, Jelena Ljadova, Anna Ukolova, Roman Maďanov, Alexej Rozin, Sergej Pochodajev

Dĺžka 130 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac