Je dôležité mať vejár

  • Filmy a seriály
  • Autor Josefína Smrčková
  • Foto AMC

Ako to dopadne, keď sa medzi usporiadanou smotánkou zrazu objaví levica salónov, ktorá chce ospalú a podľa nej nudnú spoločnosť trošku oživiť?

Mladá Lady Windermerová žije v šťastnom manželstve dovtedy, než začne svojho muža podozrievať, že má milostnú aférku s lady Erlynnovou. Táto dáma na pobrežie Amalfi prišla len nedávno a sprevádza ju nie práve lichotivá povesť – avšak nič si z toho nerobí. Lady Windermerová je plná pochybností, čomu napomáha aj lord Darlington, ktorý by rád využil situáciu a lady zviedol. Zápletka sa možno zdá banálna, ale to by v hre nesmel byť ešte stratený a znovu nájdený vejár, podivné účty a tajomstvo, ktorého vyzradenie môže navždy ovplyvniť život niektorých zo zúčastnených.

Dielo je filmovou adaptáciou konverzačnej komédie od Oscara Wildea, ktorá navyše niesla podtitul Hra o slušnej žene. Dramatik pôvodom z Írska dej zasadil do Londýna na konci 19. storočia a vtipne v ňom glosuje upadajúcu morálku a pretvárku spoločnosti. Prvýkrát mala hra premiéru vo februári 1892 v londýnskom divadle St. James. Film sa odohráva neskôr, v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia a hlavných protagonistov preniesol na talianske pobrežie. Avšak zápletka, ironický humor a vtipné dialógy zostávajú rovnaké ako v pôvodnej divadelnej hre.

Vejár lady Windermerovej stavia nielen na vynikajúcej predlohe, ale aj na hereckých výkonoch, a to predovšetkým tých ženských. Helen Hunt (Po čom ženy túžia, Tak dobre, ako sa len dá) je ako pani Erlynnová sebavedomá a sarkastická, naopak Scarlett Johansson (Dievča s perlou, Stratené v preklade) prekvapuje v úlohe nevinnej a čistej lady Windermerovej. Dopĺňajú ich britskí gentlemani Stephen Campbell Moore stvárňujúci zvodcu Darlingtona a Mark Umbers ako lord Windermere. Réžie sa ujal Mike Baker (To Kill a King, Klub vydieračov) a podarilo sa mu Wildeov ostrovtip previesť na filmové plátno v príjemných 89 minútach, v ktorých sa ani nestihnete nudiť.

Oscar Wilde na filmovom plátneStrašidlo Cantervillské / 1989


Komediálny horor z československej filmovej produkcie by ste si mali pozrieť už len preto, že Wildeových adaptácií moc nemáme. Režisér Vít Olmer síce stojí za takými filmami ako Playgirls a Waterloo po česku, ale Strašidlo Cantervillské patrí spolu s Bony a klid k divákmi i kritikou ceneným filmom. Príbeh rozpráva o boji starého anglického strašidla proti Američanom a Wilde sa neváhal triafať do oboch národov. Obsadenie je tiež sľubné – Jiří Bartoška, Jiřina Bohdalová, Petr Nárožný alebo Eva Holubová.

Je dôležité mať Filipa / 2002Rupert Everett, Colin Firth, Reese Witherspoon či Judi Dench – to je len pár mien z hviezdneho ansámblu romantickej komédie z prostredia anglického vidieka. Opäť tu ide o muža, ktorý sa snaží zvádzať ženy aj za cenu menších klamstiev, a aristokratov, ktorí menia názory častejšie než pančuchy. Film zrežíroval Oliver Parker, pre ktorého to nebola ani prvá, ani posledná adaptácia Wildeovho diela.

Dorian Gray / 2009Príbeh o mužovi, ktorý sa desí starnutia natoľko, že jeho najväčším prianím je, aby miesto neho starol jeho vlastný portrét, patrí medzi povinné čítanie. A čo čert nechcel, želanie sa mu vyplní. Lenže všetko má svoje dôsledky, a aj keď stopy hriechov a prežitých rokov nie sú vidieť na jeho tvári, zanechávajú nezmazateľné stopy na duši. Tento thriller s prvkami hororu nakrútil opäť Oliver Parker a hlavnej úlohy sa ujal Ben Barnes (princ Kaspian z Narnie).
 
Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Vejár lady Windermerovej (FDB: 76,1 %)

Út 06. 09. 2016
Uvidíte na AMC súčasť balíčkov Flexi 7 a Multi

Réžia Mike Barker

Scénár Oscar Wilde (divadelní hra)

Herci Helen Hunt, Scarlett Johansson, Milena Vukotic, Stephen Campbell Moore, Mark Umbers, Roger Hammond, John Standing

Dĺžka 93 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac