Hobit – Smaugova pustatina: Ďalší návrat do Stredozeme

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto Profimedia.cz

Knižka o ceste jedného hobita a trinástich trpaslíkov tam a zase späť síce má len 250 strán, Peter Jackson sa ju ale rozhodol adaptovať veľkolepo, prepojiť s Pánom prsteňov a zarobiť na tom, čo sa dá. A tak aj hobitie putovanie trvá tri filmy. Smaugova pustatina je ten prostredný z nich.

Ako názov napovedá, tentokrát sa nám predstaví už aj obávaný a prefíkaný drak Smaug, ktorý si ustlal na zlate v bývalom trpasličom kráľovstve a nechce sa z neho pohnúť. Čo neblaho ovplyvňuje život v neďalekom smutnom Jazernom meste, kde býva aj odvážny a vznešený Bard. Kým sa tam ale Bilbo s trpaslíkmi dostanú, budú hodovať u podivného stvorenia menom Grizlo a zajmú ich nie práve priateľskí elfovia z Temného hvozdu. Do deja sa v tom okamihu zapoja aj ďalší starí známi z Pána prsteňov, Legolas, stále v podaní Orlanda Blooma. A ďalší elf, či skôr elfka, doplní príbeh o náznak milostného príbehu. 
 
Legolasa v knihe Hobit nehľadajte, ale po prvom filme už všetci čitatelia Tolkienovho obľúbeného detského románu z 30. rokov asi vedia, že od Jacksona nemôžu čakať vernú adaptáciu. Skôr prequel jeho verzie fantasy o súboji dobra a zla Pána prsteňov, ktorá tohto novozélandského filmára na začiatku tisícročia preslávila. Všetky diely novej filmovej trilógie na seba tesne nadväzujú, popisujú totiž súvislý príbeh odohrávajúci sa v Stredozemi 60 rokov pred udalosťami zo Spoločenstva prsteňa. Scenár písala rovnaká trojica ako Pána prsteňov, doplnená o mexického filmára Guillerma Del Tora, ktorý mal Hobita pôvodne režírovať. 
 
V druhom Hobitovi je viac akcie, dobrodružstva aj postáv než v jednotke, ktorá veľa času strávila spievaním a umývaním riadu u Bilba v kuchyni. Teraz už udalosti naberajú na intenzite, cesta sa stáva nebezpečnejšou a akcia je vynaliezavejšia, predovšetkým tá zahŕňajúca splavovanie rieky v sudoch počas útoku škretov. Osamelá hora a jej zlato tiež začína pôsobiť koruptívne a prebúdzať chamtivosť niektorých hrdinov. Len Bilbo zostáva rovnako úprimným, obyčajným hrdinom a Martin Freeman ho navyše hrá neodolateľne roztomilo. Mimochodom jeho kolega zo seriálu Sherlock Benedict Cumberbatch v origináli nahovoril Smauga – a tiež Necromancera, z ktorého sa stane Saruman, zlo z Pána prsteňov.

Hobit: Smaugova pustatina (FDB: 84.9 %)

Po 02. 03. 2015
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Peter Jackson

Herci Martin Freeman, Ian McKellen, Andy Serkis, Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Lee Pace, Luke Evans

Dĺžka 161 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac