Garderobier

  • Filmy a seriály
  • Autor Anna Fabianová
  • Foto HBO

Ian McKellen a Anthony Hopkins – dve geniálne herecké osobnosti sa spolu zišli prvýkrát na plátne v príbehu o jednom neobyčajnom priateľstve a odvahe čeliť nepriazni osudu i nepríjemnému koncu.

Film Garderobier je remakom rovnomennej televíznej adaptácie z roku 1983, ktorej predlohou bola divadelná hra Ronalda Harwooda, ktorú napísal na základe svojich skúseností garderobiera u známeho shakespearológa, britského herca/manažéra Donalda Wolfita.

Príbeh sa odohráva za druhej svetovej vojny v Anglicku, keď sa jednej noci chystá skupinka kočovných hercov vystúpiť v regionálnom divadle s 227. reprízou inscenácie Kráľa Leara. Aj napriek zvuku dopadajúcich bômb a hukotu sirén sa všetci pripravujú na predstavenie, ako keby sa nič nedialo. Z rutiny ich ale vytrhne správa, že ich principál a zároveň predstaviteľ hlavnej úlohy Sir chýba. Jeho garderobier Norman sa ho snaží nájsť a predstavenie zachrániť, lenže opona sa má dvíhať už za hodinu a vo vzduchu visí pálčivá otázka: „Objaví sa Sir včas a bude vôbec schopný hrať?“

V pôvodnej verzii stvárnili hlavné úlohy britskí herci Albert Finney a Tom Courtenay, obaja za svoje výkony získali oscarovú nomináciu a nastavili tak pre budúcich predstaviteľov ich úloh latku veľmi vysoko. Režisér Richard Eyre (Iris, Zápisky o škandále) stavil na waleského herca Anthonyho Hopkinsa, ktorému zveril úlohu Sira, a na jeho britského kolegu Iana McKellena, ktorého obsadil ako Normana.

Tieto dve hviezdy sa na plátne zišli prvýkrát a spustili naozajstný herecký koncert, Hopkins na adresu svojho kolegu poznamenal: „Ja som trochu vrtošivý, on je tá pravá hviezda.“ Faktom je, že obaja podávajú veľmi sugestívny výkon – Hopkins je dojemný a McKellen krásne civilný.

Napriek tomu, že je Garderobier televízny film, ide skôr o divadelný kúsok, pretože sa jeho dej okrem zákulisnej šatne odohráva tiež na scéne. Anthony Hopkins si tak zahral úlohu v úlohe – okrem Sira aj postavu v inscenovanej hre Kráľ Lear. „Nie je to čisto len o divadle a o procese hrania. Make-up, kostýmy a život v divadle sú na tom to najzaujímavejšie,“ komentuje film režisér. Príbeh o priateľstve a vernosti je založený na zvláštnom vzťahu šéfa a jeho podriadeného: „Je to typický vzťah pán, sluha. Sú na sebe vzájomne závislí,“ dopĺňa Eyre.

Porovnaniu s pôvodným filmom sa mladší film neubráni, herecké výkony zostávajú rovnako kvalitné, líšia sa skôr štylizáciou a celkovým poňatím výpravy. Obe verzie ale ponúkajú prepracované dialógy a vzdávajú hold divadlu, ľuďom okolo neho a herectvu samotnému.

 
Viac nájdete v tabletovom magazínu, ktorý je dostupný pre iOS a Android, alebo pre PC.

Garderobier (FDB: 75 %)

Čt 23. 06. 2016
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Richard Eyre

Scénár Richard Eyre, Ronald Harwood

Herci Anthony Hopkins, Ian McKellen, Vanessa Kirby, Emily Watson, Sarah Lancashire, Edward Fox, Tom Brooke

Dĺžka 105 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac