Enemy: Pozor na dvojníkov!

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto HBO

Čo sa stane, keď Jake Gyllenhaal začne obsedantne prenasledovať Jakea Gyllenhaala? Také bizarné veci si ani nedokážete predstaviť!

Hneď dva filmy uvádzali spolu americký herec Jake Gyllenhaal a kanadský režisér Denis Villeneuve na jeseň 2013 na festivale v Toronte. Drámu Zmiznutie a podiv(uhod)ný thriller Enemy. V prvom si Gyllenhaal zahral detektíva vyšetrujúceho únos dvoch dievčat. V druhom dostal dokonca dvojrolu – univerzitného profesora histórie a herca, ktorý akoby mu z oka vypadol. Mladý ale mrzutý profesor žije vcelku rutinný život, hoci má po boku krásnu ženu v podaní Melanie Laurent. Preto, keď raz doma vo filme uvidí svojho dvojníka, rozhodne sa ho kontaktovať. Tým rozpúta reťazec bizarných udalostí, v ktorých víre mu hrozí, že stratí sám seba.  
 
Hypnotický surreálny thriller s desivou pointou vychádza z románu Dvojník Josého Saramaga, víťaza Nobelovej ceny. Pripomína aj Kafkovu Premenu a ďalších autorov zameraných na absurditu existencie, neistotu a podvedomie. Film vyhral päť Canadian Screen Awards, vrátane tých za najlepší film, réžiu a scenár. Niektorí recenzenti ho prirovnávali k Nolanovmu Mementu a oceňovali, že o jeho pochopenie sa musia diváci dosť snažiť. Režisér však v rozhovoroch obecenstvu aspoň napovedal – podľa neho je Enemy predovšetkým príbehom o opakovaní, konkrétne o probléme, ako žiť a učiť sa, bez toho aby sme stále opakovali tie isté chyby.

Enemy (FDB: 41.1 %)

Pá 24. 07. 2015
Uvidíte na HBO HD súčasť balíčkov HBO MaxPack a Komplet

Réžia Denis Villeneuve

Herci Mélanie Laurent, Jake Gyllenhaal, Jane Moffat, Joshua Peace, Tim Post, Kiran Friesen, Loretta Yu

Dĺžka 90 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-SK-2.gif Stiahnite si magazín Skylink TV do svojich tabletov, mobilov a novo aj do PC a Macov.Google playApp StorePC a Mac