Homepage   Praktické informácie a Kontakty   Technológie

Technológie

HD

Čo je HD

HDTV je skratka označujúca televíziu s vysokým rozlíšením (high definition television). Štandardný televízny formát (SD) vysiela obraz na 576 radkoch a v 768 stĺpcoch a zobrazuje približne 400 000 zobrazovacích bodov (pixelov). HD formát vysiela obraz na 1 080 riadkoch a v 1 920 stĺpcoch a zobrazuje približne 2 000 000 pixelov. Tým je spôsobený markantný rozdiel v kvalite obrazu, ktorý divák ocení predovšetkým pri sledovaní televízie s veľkou obrazovkou.

Prvý dojem diváka, ktorý po prvýkrát  sleduje obraz v HD, je obvykle šokujúci. Sleduje rovnaké programy s rovnakými hercami, ale zrazu vidí úplne iný svet. Vidí detaily, ktoré nikdy nevidel, a uvedomí si, aký nedokonalý obraz až doteraz sledoval.

HD televízor nestačí

K sledovaniu televízie v HD rozlíšení nestačí len kvalitný televízor. Je potrebné, aby televízny signál bol vysielaný a prijímaný vo formáte HD.

Ako prijímať programy v HD formáte

Skylink je poskytovateľ najväčšieho počtu programov v HD formáte na území ČR a SR. Viac o ponuke poskytovaných HD programov nájdete v prehľadu programových balíčkov.

Čo je potrebné na príjem HD prostredníctvom Skylinku

  • parabola,
  • HD prijímač alebo dekódovací modul Irdeto, ideálne s certifikátom Skylink READY,
  • dekódovaciu kartu Skylink,
  • televízor schopný zobrazovať v HD formáte,
  • HDMI kábel na prepojenie televízoru a satelitného prijímača.

MPEG-4 je spôsob kompresie a uloženie zvukových a obrazových dát používaných v digitálnom vysielaní.

MPEG-4 formát vysielania je stále rozšírenejšie

Skylink je poskytovateľ najväčšieho počtu programov v HD a MPEG-4 formátu na území ČR a SR. Viac o ponuke poskytovaných HD programov nájdete v prehľade programových balíčkov.
 

Čo je potrebné pre príjem HD prostredníctvom Skylinku

HD televízor nestačí. Na sledovanie programu v MPEG-4 fotmáte nestačí len kvalitný televízor. Je potrebné, aby bol televízny signál aj správne prijímaný.

Pre príjem programov vo formáte HD a MPEG-4 je potrebné:

parabola,
HD prijímač alebo dekódovací modul Irdeto, ideálne s certifikátom Skylink READY,
dekódovaciu kartu Skylink,
televízor schopný zobrazovať v HD formáte,
HDMI kábel na prepojenie televízora a satelitného prijímača.

Kódovacie systémy Irdeto PI-sys a CryptoWorks

Existuje celý rad kódovacích systémov. Satelitná televízia Skylink mnoho rokov využívala kódovací systém CryptoWorks. Tento systém bol zakúpený spoločnosťou Irdeto, ktorá súčasne pracovala na svojom vyspelejšom a bezpečnejšom systéme Irdeto PI-sys (skrátene Irdeto). Spoločnosť Irdeto po čase oznámila ukončenie podpory systému CryptoWorks k 31. 12. 2012.

Čo to znamená pre zákazníkov Skylinku

Teraz je už systém CryptoWorks bez podpory a dochádza k postupnému obmedzovanie programovej ponuky. Viac o aktuálnej ponuke nájdete v sekcii Karty Skylink.

Televízny signál k vám šírime v spolupráci so spoločnosťou Astra, ktorá zabezpečuje stopercentné pokrytie signálom na území celej Slovenskej republiky.

O spoločnosti Astra

Spoločnosť SES Astra je predným európskym poskytovateľom satelitných služieb do domácností. Flotila satelitov Astra dnes zahrňuje 14 družíc Astra a dve družice Sírius. SES Astra je členom skupiny SES so sídlom v Betzdorfu v Luxembursku.

Čo vám Astra prináša

Satelity spoločnosti Astra sú bránou k zábave a informáciám pre vás, vašu rodinu a ďalších viac ako 122 miliónov európskych domácností. Vďaka Astre môžete prijímať svoje obľúbené televízne a rozhlasové programy v digitálnej kvalite i v HD rozlíšení. V ponuke spoločnosti Astra je aktuálne viac ako 2500 televíznych a rozhlasových kanálov.

Na pozícii Astra 19,2E nájdete viac ako 400 bezplatných televíznych a rozhlasových staníc rôznych žánrov. Tieto stanice sú dostupné pomocou konvertoru Duo LNB.